تلگرام در عراق فیلتر شد؛ علت مسدود شدن تلگرام در عراق چه بود؟

پیام رسان تلگرام در عراق فیلتر شده است. علت مسدود شدن تلگرام در عراق چیست و آیا محدودیت‌ها ادامه دارد؟

به نظر می‌رسد پس از مسدودسازی و فیلترینگ شبکه اجتماعی محبوب تلگرام در کشورمان، عراق هم درگیر فیلتر این پیام رسان شده است. به‌تازگی وزیر ارتباطات این کشور در خصوص سوءاستفاده‌های اخیر تلگرام از کاربران و به جهت حفظ تمامیت داده شخصی ایشان و کمک به امنیت ملی عراق، فیلترینگ را در دستور کار قرار داده است.

علت فیلتر شدن تلگرام در عراق چیست؟

تلگرام یکی از محبوب‌ترین پیام رسان‌ها در عراق است؛ چرا که اغلب مردم این کشور از آن برای ارسال پیام و اشتراک گذاری محتوا استفاده می‌کنند و اخبار مهم را از طریق آن مورد پیگیری قرار می‌دهند. برخی از کانال‌های موجود در تلگرام شامل پیام‌های شخصی کاربران می‌شود که حاوی داده‌های محرمانه‌ای نظیر نام‌ها، نشانی‌ها و روابط خانوادگی آنها است.

علت مسدود شدن تلگرام در عراق

ماجرا از این قرار است که وزیر ارتباطات این کشور از شرکت تلگرام درخواست کرده کانال‌هایی را که داده‌های مهم موسسه‌های دولتی و رسمی را افشا می‌کنند و امنیت ملی این کشور را به خطر می‌اندازند مسدود کند؛ ولی ظاهرا پاسخی به تقاضای عراقی‌ها داده نشده است. در بیانیه وزارت ارتباطات عراق آمده است:

وزارت ارتباطات بر رعایت حقوق شهروندان برای آزادی بیان و ارتباط بدون لطمه به امنیت دولت و نهادهای آن تأکید دارد.

البته دولت عراق به‌طور رسمی فیلتر تلگرام را اعلام نکرده، اما یکی از کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات در این‌باره سه دلیل مهم را دخیل در ماجرا دانسته است. به‌گفته احمد الشمری، ممنوعیت استفاده از تلگرام از ماه‌ها پیش قابل پیش‌بینی بود؛ زیرا کانال‌هایی در آن وجود داشت که تهدیدی برای امنیت جامعه محسوب می‌شوند و افرادی در آن اقدام به انتشار رسوایی‌ها و باج‌گیری از مقامات می‌کنند و اطلاعات غلطی را درباره رخدادهای امنیتی و سیاسی و ماجراهای جعلی منتشر می‌کنند.

اشتراک گذاری

همیشه تشنه فناوری جدید بوده ام. علاقه ام در خدمات تحت وب خلاصه نمی شود بلکه همیشه در زمینه های مختلف: از شبکه های کامپیوتری, مجازی سازی و سیستم عامل، در زیرساخت های وب گرفته تا برنامه های تحت وب و دست آوردهای جدید رابط کاربری مطالعه دارم. و حالا در سازمان امور مالیاتی شهرستان ساوه کارشناس نرم افزار هستم و همینطور دانسته های خود را در شرکت نت سا به عنوان مدیر فنی بکار می بندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *