راهنمای خرید پاوربانک و نکاتی که قبل از خرید آن باید بدانید!

اگر به فکر خرید پاوربانک افتاد‌ه‌اید؛ در راهنمای خرید پاوربانک مناسب؛ سیر تا پیاز مواردی که برای انتخاب بهترین نوع آن نیاز دارید را بخوانید تا در انتخاب خود پشیمان نشوید.
حتما تا به حال، بارها پیش آمده که به برق دسترسی نداشته و شارژ گوشی تان هم رو به پایان بوده؛ و به دنبال راهی برای شارژ مجدد آن باشید که با پیشنهاد خرید پاوربانک مواجه شد‌ه‌اید.
در این مواقع دلیل پیشنهاد پاوربانک برای خرید، کاملا واضح است، زیرا بزرگترین مزیت پاوربانک این است که به صورت طولانی، باتری گوشی شما را پشتیبانی می‌کند و قابلیت حمل هم دارد.

راهنمای خرید پاوربانک
اما با تنوعی که در بازار است، باید بدانید کدام را انتخاب کنید تا کارایی بهتری برایتان داشته باشد.
پس حال که به صورت جدی قصد خرید پاوربانک را گرفت‌ه‌اید، با ما همراه باشید تا در این مقاله با تمام خصوصیات یک پاوربانک خوب آشنا شوید.

پاوربانک چیست؟

پاوربانک‌ها ابزاری هستند که به وسیله آن، گوشی و دیگر دستگاه‌‌های مشابه، مجددا شارژ می‌شود.
این روزها در تمام جهان، بزرگترین راه ارتباطی میان افراد، اینترنت و ابزار‌های ی است که به آن متصل می‌شود. که عمدتا ابزار‌های ی شبیه به گوشی، تبلت، لپتاپ، ساعت‌‌های هوشمند؛ در این ارتباط ما را یاری می‌کنند.
ویژگی مشترک این ابزار هابه غیر از اینترنت و ایجاد ارتباط میان افراد، آن است که برای روشن ماندن باید شارژ شود و ممکن است خیلی از اوقات به منبغ تغذیه و یا پریز برق دسترسی نداشته باشیم.
اما خوشبختانه ابزار دیگری را داریم که جای خالی پریز برق را می‌تواند پر کند. پاور بانک‌ها وظیفه شارژ کردن این ابزارها را بر عهده می‌گیرند.

ویژگی‌‌های مهم در راهنمای خرید پاوربانک

اینکه کدام پاوربانک بهتر است، به عوامل متعددی بستگی دارد که در پاراگراف‌‌های بعدی مفصل آنها را بیان می‌کنیم.

ظرفیت باتری – بهترین ظرفیت باتری برای خرید پاوربانک چقدر است؟

پاوربانک‌ها ظرفیت‌‌های مختلفی دارند. پاوربانکی بهتر است که می‌تواند چند بار، یک گوشی را شارژ کند. اما خب بعضی از آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای گوشی‌‌های ی با ظرفیت کمتر مناسبند.
واحد اندازه گیری ظرفیت، میلی‌آمپر ساعت است.

لیست پاوربانک های گوشیدان

از این نظر، پاوربانک‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

پاوربانک کوچک (ظرفیت بین 2500 تا 3000 میلی‌آمپر ساعت)
  • پاوربانک‌‌های کوچک که بین 2500 تا 3000 میلی‌آمپر ساعت ظرفیت دارند.
    برای مثال برخی مدل‌ها 2600 میلی‌آمپر ساعت ظرفیت دارند، که این نوع پاوربانک شاید تنها یک بار گوشی را شارژ کند و بیشتر برای هدفون و لوازم جانبی شبیه به آن مناسب است. مزیتی که دارد این است که کوچک و قابل حمل است و به راحتی در جیب جا می‌شود.

اما ما به دنبال این هستیم که با یک بار شارژ کردن باتری بتوانیم، حداقل یک و یا چند بار یک گوشی و یا ابزار‌های دیگر را شارژ کنیم.

پاوربانک متوسط (ظرفیت بین 3500 تا 6000 میلی‌آمپر ساعت)
  • • پس می‌توانیم پاوربانک‌‌های متوسط که بین 3500 تا 6000 میلی‌آمپر ساعت ظرفیت دارند را تهیه کنیم. اما این نوع پاوربانک‌ها هم یکبار و نهایتا 2 بار گوشی را شارژ می‌کند و قیمتش نیز از پاوربانک‌‌های کوچک بیشتر است اما کارایی چندان متفاوتی ندارد.
پاوربانک بزرگ (ظرفیت 10000 میلی‌آمپر ساعت و بالاتر)
  • پس اگر گوشی پرچمدار داریم یا به تعداد شارژ بیشتر نیاز داریم؛ بهتر است پاوربانک‌‌های بزرگتر که باتری آن 10000 میلی‌آمپر ساعت و ظرفیت بالاتر دارند را انتخاب کنیم.
    چون بیشتر گوشی‌‌های میان رده‌ی امروزی دارای باتری‌‌هایی از 3000 تا 5000 میلی‌آمپر ساعت هستند. بنابراین می‌توان چند بار از پاور بانک بزرگ برای شارژ گوشی خود استفاده کرد.
    و همچنین اگر نیاز به شارژ دستگاه‌‌ه‌ایدیگر خود شبیه لپتاپ و یا تبلت هم دارید، بهتر است از پاوربانک‌های ی با ظرفیت بالاتر از 10000 میلی‌آمپر ساعت انتخاب کنید.

پاوربانک لپ تاپ

لازم به ذکر است که پاوربانک‌های بزرگ، هم سنگین‌تر هستند و هم قیمت بالاتری نسبت به پاوربانک‌‌های کوچک و متوسط دارند.

ظرفیت واقعی پاوربانک چند است؟

نکته‌ای که شاید کمتر جایی گفته شده این است که هر پاور بانک فقط اجازه دو سوم از ظرفیتش را می‌دهد. یعنی صد در صد از ظرفیت پاوربانک قابل انتقال به دستگاه نیست.

پاور بانک 10000 چند بار شارژ میکند؟

برای مثال زمانی که شما پاور بانک 10000 میلی‌آمپر ساعتی خریده باشید، توقع دارید که 5 بار گوشی 2000 میلی‌آمپر ساعتی شما شارژ شود، اما این اتفاق نخواهد افتاد!
چون این پاوربانک نهایتا 3.5 بار اجازه شارژ گوشی شما را می‌دهد. به این علت که مقداری از انرژی داخل دستگاه، زمان شارژ گوشی، هدر می‌رود.

قابلیت شارژ سریع را موقع خرید پاوربانک مدنظر بگیرید!

یکی دیگر از مهمترین خصوصیات پاوربانک خوب این است که اصرار زیادی برای شارژ سریع خود داشته باشد.
در سال‌های گذشته شارژ مجدد هر پاوربانک 10000 میلی‌آمپر ساعتی بین 6 الی 8 ساعت زمان میبُرد. اما امروزه با تکنولوژی‌های جدید، زمان شارژ پاوربانک به 2 الی 3 ساعت و یا حتی کمتر رسیده‌است.

تعداد پورت‌ها

اگر پاوربانک موردنظر، ظرفیت باتری بالایی داشته باشد، بهتر است دارای پورت‌‌های بیشتری هم باشد تا بتوان چند دستگاه را همزمان شارژ کرد و وقت کمتری برای شارژ گذاشت.
شاید در زمان گذشته ما فقط یه گوشی همراه داشتیم، اما اینروزها ساعت هوشمند، تبلت، هدفون و… به وسایل الکترونیکی همراه ما اضافه شده‌اند، که همه آنها ممکن است در زمان بی‌برقی به شارژ مجدد احتیاج پیدا کنند، پس هر چه تعداد پورت‌‌های خروجی پاوربانک بیشتر باشد کار ما راحت‌تر می‌شود.

نوع پورت مناسب دستگاه

وقتی از پورت‌ها صحبت می‌کنیم، باید بدانیم که‌استاندارد جدید پورت USB type-c وارد بازار و جایگزین پورت‌‌های قدیمی شده‌است. بنابراین به دنبال پاوربانک‌‌های ی که از این نوع پورت‌ها پشتیبانی می‌کند باشید.

اندازه و وزن پاوربانک

هرچه پاوربانک بزرگتر باشد، ظرفیت و پورت‌‌های بیشتری دارد. پاوربانک‌‌های کوچکی که به راحتی در جیب شما جا می‌شوند، معمولاً فقط برای یک یا دو بار شارژ گوشی مناسب هستند، پس وزن پاوربانک تعیین می‌کند که آیا قابل حمل است یا خیر.
درست است ما به دنبال چیزی هستیم که در جیب یا کوله پشتی جا شود و بار اضافی بر روی دوش ما نباشد.
اما پاوربانک‌‌های جیبی که قابلیت حمل دارند، نهایتا دارای 5000 میلی‌آمپر ساعت هستند. و همانظور که گفتیم این نوع دستگاه‌ها فقط تا یک بار گوشی ما را شارژ می‌کند.

پاوربانک چیست
اگر بیشتر از 5000 میلی‌آمپر ساعت باشد، اندازه باتری افزایش می‌یابد. مثلا به اندازه‌ای که در جیب شلوار جین جا نمی‌شود، اما در جیب کت قرار می‌گیرند.
پس بازهم پاوربانک‌‌های 10000 میلی‌آمپر ساعت بهترین انتخاب است. چون هم قابل حمل است و هم تلفن را به‌اندازه کافی شارژ می‌کند.
اما پاوربانک‌‌هایی که منبع تغذیه لپتاپ (پاوربانک لپتاپ) هم باشد، بزرگتر و سنگین‌تر از نوع معمولی آن است.

شکل پاوربانک:

پاوربانک‌ها به سه شکل عمده طراحی شده‌اند: بلوکی، کارتی و قلمی

پاوربانک بلوکی

معمول ترین شکل پاوربانک نوع بلوکی آن است که شبیه مستطیل باریک و بزرگ است.

پاوربانک کارتی

نوع دیگر آن کارتی است که یک مستطیل باریک است که مناسب کسانی است، که میخواهند قابلیت حمل راحت‌تری داشته باشد.

پاوربانک قلمی

و نوع دیگر قلمی است که شبیه استوانه و کوچک است و هزینه کمتری دارد.

شکل‌‌های دیگر آن نیز در بازار یافت می‌شود، اعم از پاوربانک چراغ قوه دار، وایرلس ، اسپیکر دار، جا سوییچی، و همچنین پاوربانک خورشیدی که یک نوع دیگر آن را در ادامه توضیح میدهیم:

پاوربانک‌‌های خورشیدی:

پاوربانک‌‌های خورشیدی از نور خورشید و یا لامپ تغذیه می‌شوند و در شکل و اندازه‌‌های مختلف و با ظرفیت‌‌های متفاوتی وجود دارند.
برخی از آنها هفته‌ها شارژ را درون خود نگه می‌دارند، اما فقط چند بار گوشی و یا دستگاه‌‌ه‌ایدیگر را شارژ می‌کند، و برخی دیگر هم بارها دستگاه‌ها را شارژ می‌کند.
برخی از پاوربانک‌‌های خورشیدی در برابر نور خورشید به سرعت شارژ می‌شوند اما برخی دیگر روز‌های زیادی زمان میبرد تا شارژ شود.

شارژ بی‌سیم

ویژگی فوق‌العاده دیگری که یک پاور بانک می‌تواند داشته باشد که البته هنوز کمیاب است، قابلیت شارژ بی‌سیم است، در این گونه تلفن خود (که از شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کند) را به صورت مستقیم روی پاوربانک قرار می‌دهیم و آن را شارژ می‌کند.

چراغ نمایش شارژ

برخی از پاوربانکها نشانگری دارند که میزان باقیمانده شارژ خود را نمایش می‌دهد. از همین طریق می‌توان تشخیص داد که چه زمانی باید برای شارژ مجدد پاوربانک اقدام کرد.
برخی دیگر از پاوربانکها فقط یک نشانگر واحد و برخی دیگر چند LED دارند که تصور دقیق‌تری از شارژ باقیمانده به شما می‌دهد.
البته برخی از پاوربانک‌های پیشرفته‌تر صفحه نمایش عددی دارند که ظرفیت دقیق شارژر را نمایش می‌دهد.
کار تنها با خرید پاوربانک تمام نمی‌شود. بهتر از است بعد از راهنمایی در خرید پاوربانک بدانیم از پاوربانک‌مان چطور نگهداری کنیم تا طول عمر بیشتری داشته‌باشد. درباره نکاتی باید در نگهداری از پاوربانک باید رعایت کنید، اشاره می‌کنیم.

بهترین مارک‌های پاور بانک

برای خرید پاوربانک، بهترین توصیه این است که از خرید مارک‌های متفرقه و بدون نام صرف‌نظر کنید. ممکن است قیمت این نوع پاوربانک‌ها ارزانتر باشد، و یا حتی به دروغ مشخصات پیشرفته‌ای برایش قید شده باشد.
خرید پاوربانک اصلی برند
اما مد نظر داشته باشید که اگر از پاوربانک‌‌های نامعتبر استفاده نکنید، زیرا به این علت که این دستگاه‌ها ماهیت شیمیایی دارند، ممکن است بعد از خرید پاور بانک و استفاده از آن دچار حوادث احتمالی، من جمله آتش گرفتگی و یا منفجر شدن پاوربانک شوید.

برندهای معتبر پاوربانک
پس حتما از برند‌های معتبری شبیه به پاوربانک شیائومی اصلی، پاوربانک سامسونگ، پاوربانک انکر، پاوربانک انرجایزر و غیره خرید کنید. تا هم طول عمر بیشتر و هم بعد از خسارات احتمالی، نمایندگی و خدمات پس از فروش داشته باشد.

معرفی برندهای معتبر پاوربانک

بد نیست در ادامه راجع به چند مارک معروف و معتبر پاوربانک‌های موجود در بازار ایران بدانید تا دیگر نقطه کوری در راهنمای خرید پاو ربانک باقی نماند.

پاوربانک شیائومی

شرکت شیائومی در آوریل 2010 تاسیس شد. این شرکت در حوزه طراحی و ساخت تلفن های هوشمند، پاوربانک، لپتاپ، ساعت هوشمند و… فعالیت دارد. شیائومی همواره محصولات شگفت انگیزی با قیمت های منصفانه ارائه می دهد، تا همه مردم از هر قشری بتوانند از آنها استفاده کنند.

انواع پاوربانک شیائومی و راهنمای استفاده از پاور بانک شیائومی

این برند در سال 2020 از نظر میزان عرضه گوشی های هوشمند، در رتبه سوم جهانی قرار گرفت و جالب است بدانید پاوربانک، یکی از پرطرفدارترین محصولات این شرکت است؛ و میتوانید با خیالی آسوده، هرکدام از پاوربانک های این شرکت که مطابق سلیقه و مشخصات دستگاه های هوشمند شما بود خریداری کنید.

پاوربانک شیائومی سری mi:

پاوربانک سری mi  از اولین سری های تولید پاوربانک در شرکت شیائومی است. بدنه این پاوربانک ها آلومینیومی و دارای ظرفیتی بین 5000 تا 20000 میلی آمپر ساعت است.

پاوربانک های zmi:

این سری از پاوربانک های شیائومی، جدیدتر از سری mi  و دارای استحکام و قدرت بیشتری است. جنس بدنه آن سیلیکونی است که همین موضوع از لغزش و زمین خوردن پاوربانک جلوگیری میکند.

و همچنین با تکنولوژی جدیدی که دارد، از زیاد شدن جریان برق، بیش از حد گرم شدن دستگاه و خراب شدن مدار داخلی دستگاه محفافظت می کند.

پاوربانک شیائومی redmi

این سری از پاوربانک ها در زیرمجموعه ای مجزا از شرکت شیائومی در سال 2013 ارائه شد.

سری redmi همان پاوربانک های سری  mi  ااست که با قیمتی مناسبتر به بازار عرضه میشود.

پاوربانک ای دیتا

یکی دیگر از قابل اعتمادترین برندهای تولید حافظه های جانبی و لوازم دیجیتال شرکت ای دیتا است.

شما هر محصولی که از ای دیتا خریداری کنید تضمین شده است. خصوصا پاوربانک های ای دیتا که داخل آن از  6  مدار محافظ استفاده شده و همه خطرات احتمالی که قبلا در مقاله ذکر شد: شبیه به دمای بالا، انفجار و اتصالی را رفع کرده است.

پاوربانک 10050 میلی آمپر ای دیتا مدل P10050V آبی روشن

همچنین اگر زیبایی پاوربانک برایتان مهم باشد، شرکت ای دیتا در طراحی محصولاتش همیشه سلیقه به خرج میدهد.

پس اگر قصد خرید پاوربانکی زیبا با ویژگی های مطمئن را دارید، ای دیتا بهترین انتخاب است.

پاوربانک گوشی همراه

پاوربانک انرجایزر

انرجایزر یک شرکت آمریکایی است که تخصص اش در تولید انواع پاوربانک و باتری همراه است و در ایران طرفداران زیادی دارد، همانطور که در تمام جهان مورد توجه بسیاری است.

کیفیت پاوربانک های انرجایزر آنقدری بالاست که جزو پرفروش ترین هاست. البته شاید علت دیگر محبوبیت این محصول خدمات پس از فروش قوی آن باشد.

پاوربانک 15000 میلی آمپر انرجایزر مدل UE15043

پاوربانک های انرجایزر با ظرفیت های 10000، 15000 و 20000 به بازار عرضه میشوند که هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند.

و ویژگی بارزش این است که با تکنولوژی جدیدی که دارد، پاوربانک هایش از شارژ سریع و شارژ بیسیم پشتیبانی میکند.

پاوربانک انکر

یکی دیگر از برندهای معروف پاوربانک، برند انکر است. انکر یک برند چینی است که لوازم جانبی موبایل و رایانه را به بازار ارائه می کند و پاوربانکهایش یکی از بهترین و معروف ترین محصولات این برند است.

سری های پاوربانکهای انکر

پاوربانکهای انکر در 8 سری عرضه شده است، که همه آنها نام های مشابهی دارند و فقط با دقیق شدن در جزییات و ویژگی‌هایش میتوان دستگاه موردنظر را انتخاب کرد. سری های پاوربانک انکر با نام های پاورکور، پاورکور پلاس، پاورکور 2، پاورکور 3، پاورکوری دی، پاورکور لایت، پاورکور مترو، پاورکور ریداکس نامگذاری شده‌اند.

پاوربانک 10000 میلی آمپر راو پاور مدل RP-PB077

این برند پاوربانکهایش را طوری طراحی میکند که حمل و نقل آسانی داشته باشد. همچنین علاوه بر تنوع بالا، قیمت مناسبی نسبت به کیفیتش داراست.

و مهمترین موضوع انکر این است که پاوربانکهای مناسب همه نوع مدل گوشی همراه را تولید میکند. به این صورت که شما هر مدل از دستگاه های این برند را خریداری کنید، قطعا با مدل گوشی شما متناسب خواهد بود.

پاوربانک تسکو

یکی دیگر از حرفه ای ترین تولیدکننده های پاوربانک، شرکت تسکو است. این برند انواع پاوربانک ها ارائه میکند، اعم از پاوربانک های سنگین تا قابل حمل و با هر اندازه ظرفیت باتری که مد نظر داشته باشید، البته با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه.

این برند هم سلیقه خوبی در طراحی پاوربانک هایش به خرج داده، و با تمام ویژگی های خاصی که دارد، مانند چراغ قوه و یا شارژ بی سیم، بسیار مناسب سخت پسندان است.

راهنمای خرید پاوربانک

پاوربانک چند ساعت باید شارژ شود

پاور بانک یک تکنولوژي تقریبا جدید اما بسیار کاربردی است. پاوربانک‌ها به قدری محبوب شده‌اند که به‌تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. می‌توانید پاروبانک‌های متفاوت با قدرت‌های مختلفی تهیه کنید که برای هرکاری از شارژ کردن لپ تاپ تا گوشی مناسب خواهند بود. اما ممکن است قبل خرید پاوربانک سوالاتی برای هر کسی پیش بیاید. مثلا شارژ اولیه پاوربانک باید چند ساعت باشد و از کجا بفهمیم پاوربانک شارژ شده است. اکثرا می‌توانید پاروبانک را به سادگی از جعبه خارج کنید و استفاده نماید. اما به طور کلی، قبل از استفاده از پاوربانک، ابتدا باید آن را شارژ کنید.

آیا پاوربانک گوشی را خراب میکند؟

یک پاوربانک سالم و استاندارد که از یک فروشگاه معتبر تهیه شده باشد، مشکلی برای گوشی شما ایجاد نمی کند اما همواره باید مراقب لوازم جانبی فیک و غیر استاندارد باشید. شما می توانید نظرات خود در مورد استفاده از پاوربانک و سوالاتی که در این زمینه دارید را با ما در میان بگذارید. کارشناسان حرفه ای ما به سوالات شما پاسخ می دهند.

بهترین برند پاور بانک چیست؟

بدون شک شیائومی یکی از گزینه هایی است که زمان انتخاب بهترین برند پاور بانک حتما به آن فکر می کنید! قیمت بسیار مناسب نسبت به بقیه پاور بانک ها، یکی از دلایلی است که این برند به خوبی پاور بانک های خود را می فروشد و انواع پاور بانک شیائومی مانند پاور بانک mi 20000 و پاور بانک شیائومی 10000 در صدر لیست پرفروش ترین پاور بانک های 2019 قرار دارند.

نتیجه گیری نهایی برای راهنمای خرید پاوربانک خوب

حال آنکه تمام اطلاعات لازم راجع به مشخصات خوب و بد پاوربانک‌ها را در اختیارتان قرار دادیم، برای خرید بهتر، تمام مواردی که گفته شد را در توضیحات محصولاتی که قصد خرید آن را دارید بررسی و بعد با آگاهی کامل اقدام به خرید کنید.
برای اطلاعات بیشتر راجع به مدل‌‌های معتبر پاوربانک‌های گوشیدان را ببینید.

اشتراک گذاری

همیشه تشنه فناوری جدید بوده ام. علاقه ام در خدمات تحت وب خلاصه نمی شود بلکه همیشه در زمینه های مختلف: از شبکه های کامپیوتری, مجازی سازی و سیستم عامل، در زیرساخت های وب گرفته تا برنامه های تحت وب و دست آوردهای جدید رابط کاربری مطالعه دارم. و حالا در سازمان امور مالیاتی شهرستان ساوه کارشناس نرم افزار هستم و همینطور دانسته های خود را در شرکت نت سا به عنوان مدیر فنی بکار می بندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.