مهم‌ترین نکات نگهداری هنگام استفاده از پاور‌بانک

بعد از خرید پاوربانک اولین موضوعی که پیش روی ماست مهمترین نکات استفاده از پاور‌‌بانک یا بگذارید بهتر بگویم روش نگهداری از پاور‌‌بانک است. برای اینکه پاوربانک در صحت و سلامت نگهداری کنیم باید حداقل هر سه ماه یکبار آن را شارژ کنیم. برای بهترین عملکرد و طول عمر بیشتر آن فقط تا 80٪ ظرفیت پاوربانک خود را شارژ کرده و فقط تا 20٪ ظرفیت آن را برای شارژ لوازم جانبی خود تخلیه کنید. پس امیدوارم پاوربانکی که خریداری کرده اید نشانگر وضعیت شارژ داشته باشد وگرنه برای رعایت این نکات به دردسر خواهید افتاد.

بعد از خرید پاور‌بانک چه کنیم؟

هم‌زمان با پیشرفت فنّاوری؛ ابزارهای جدید یکی پس از دیگری وارد بازار می‌شوند. ابزارهایی که قابلیت حمل دارند و در راه‌های دور و سفرها به کمکمان می‌آیند.
اگر خاطرتان باشد، اولین ابزارهایی که قابلیت حمل داشتند، د‌ستگاه‌های موسیقی بودند که در لحظه‌هایی که به موسیقی احتیاج داشتیم، همیشه همراهمان بودند، بعد از آن مهم‌ترین ابزار قابل‌حمل، لپ‌تاپ‌ها بودند که بازار رایانه‌های رومیزی را خراب کرد، و بعد از آن تلفن‌های همراه، که یکی از بزرگ‌ترین اختراعات بشریت بودند و از تلفن‌های قدیمی کارایی بیشتری دارند.

راهنمای استفاده و نگهداری از پاوربانک

اکنون با تمام این دستگاه‌های کارآمد همراهی که داریم، باید منبع تغذیه‌ای برای شارژ آن‌ها داشته باشیم؛ این منبع تغذیه، پاور‌بانک است که راجع به نحوه خرید آن مفصلاً در مقاله راهنمای خرید پاور‌بانک در گوشیدان صحبت کردیم.
اما حال که از مرحله خرید پاور‌بانک گذشته‌ایم، باید بتوانیم کارایی و طول عمر آن را افزایش دهیم. درواقع باید بدانیم که چگونه از پاور‌بانک خود نگهداری کنیم، که در این مقاله روش‌های نگهداری از پاور‌بانک را کامل توضیح می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

استفاده از پاوربانک برای گوشی ضرر دارد؟

بهتر است قبل از اینکه با استفاده از پاور‌بانک برسیم با این موضوع بپردازیم که آیا واقعا استفاده از پاور بانک برای گوشی ضرر دارد؟ اینجاست که باید بگوییم هم بله و هم خیر.

اساساً باید از پاوربانک‌ها کمتر استفاده شود. استفاده از پاوربانک‌ها برای نگه‌داشتن شارژ 100 درصدی گوشی به مرور زمان به باتری آسیب می‌رساند و این امر باعث می‌شود تلفن شما نتواند مدت طولانی شارژ خود را حفظ کند. برای جلوگیری از این مشکلات، از شارژ بیش از حد تلفن خود استفاده نکنید.

چگونه از پاور‌بانک خود مراقبت کنیم؟

پاور‌بانک‌ها همان‌طور که مزایای زیادی دارند، شامل معایبی هم می‌شوند. اما راه‌های بسیاری هست تا بتوانیم عمر پاور‌بانک خود را افزایش دهیم.

 1. در استفاده از پاور‌بانک برای اولین بار، یک‌بار آن را شارژ کنید:

  حتماً دیدید که در تمام دفترچه‌های راهنما نوشته‌شده، قبل از استفاده از گوشی همراه، حتماً یک‌بار کامل آن را شارژ کنید، در مورد پاور‌بانک هم همین‌طور است، عاقلانه‌ترین کار این است که در استفاده از پاور‌بانک برای بار اول یک‌مرتبه آن را کامل شارژ کنید تا بار اضافی مدارهای داخلی را کاهش دهید و آن را به حالتی نرمال برسانید.

 2. از شارژر اصلی پاور‌بانک استفاده کنید:

  هر دستگاهی، همراه خود لوازم جانبی سازگار با خودش را دارد، برای مثال اکثرا همراه پاور‌بانک، یک شارژر هست، پس از شارژر اصلی خودش استفاده کنید. استفاده از شارژر دستگاهی دیگر، عملکرد پاور‌بانک ما را دچار اختلال می‌کند و کارایی آن را کاهش می‌دهد.
  اما اگر به هر دلیلی شارژر اصلی پاور‌بانک خودتان در دسترس نبود، برای جلوگیری از ایجاد مشکل، مطمئن شوید که اگر از شارژر دیگری استفاده می‌کنید، شارژ اصلی پاور‌بانک دیگری باشد، همچنین از شارژرهای TYPE-A استفاده نکنید، زیرا آن‌ها به‌طورکلی هم ارزان‌تر هستند، هم کیفیت پایینی دارند. درنتیجه ممکن است این نوع شارژرها منبع ولتاژ کافی نداشته باشند، که منجر به کند شدن شارژ پاور‌بانک شود در صورت تکرار این اشتباه، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به پاور‌بانک وارد می‌شود.
  مورد دیگر این است که هنگام استفاده از پاور‌بانک، معمولاً فقط باید یک میکرو کانکتور USB قدرتمند را به آن وصل کنید تا شارژ دریافت کند. بسته به ظرفیت پاور‌بانک، زمان شارژ پاور‌بانک کم یا زیاد می‌شود. برای مثال یک پاور‌بانک 1500 میلی‌آمپر ساعتی تقریباً برابر بازمان شارژ یک تلفن هوشمند معمولی شارژ می‌شود. و با افزایش ظرفیت پاور‌بانک زمان بیشتری را می‌طلبد.

 3. استفاده از پاور‌با‌نک در حال شارژ ممنوع

  زمانی که پاور‌بانک در حال شارژ شدن است دستگاه دیگری به آن وصل نکنید. استفاده از پاوربانک در حال شارژ یکی از رایج‌ترین اشتباهات افراد این است. زمانی که پاور‌بانک در حال شارژ شدن است، ابزارهای خود را برای شارژ به آن متصل نکنید. شاید گمان کنید که این مورد، مشکلی ایجاد نمی‌کند اما حقیقت این است که با این کار، تأثیر مخرب بسیار جدی به پاور‌بانک وارد می‌شود.
  زمانی که پاور‌بانک در حال شارژ شدن است، دمای بالاتری نسبت به قبل دارد، و بعد از اتصال ابزار دیگری به آن، دمای دستگاه بار دیگر افزایش می‌یابد و به‌این‌ترتیب، احتمال سوختن اجزای مدار داخلی پاور‌بانک بیشتر می‌شود.

 4. مطمئن شوید پاور‌‌بانک با دستگاه هوشمند شما سازگاری دارد!

  شرکت‌ها و برندهای معتبر زیادی وجود دارد، که پاور‌بانک‌های خوب و یا متوسط تولید می‌کنند و به فروش می‌رسانند، و هرکدام خصوصیات متفاوتی دارند که شما می‌توانید با بررسی دقیق آن‌ها پاور‌بانکی را که با دستگاه‌های شما سازگاری دارد خرید کنید، در غیر این صورت باید بدانید پول خود را هدر داده‌اید.

  استفاده از پاور‌بانک

 5. برای مثال، دستگاه‌های کوچک‌تر، مانند تلفن‌های همراه به‌راحتی می‌توانند با پاور‌بانکی که جریان 1 آمپر را ارائه می‌دهد، شارژ شوند. از سوی دیگر، چنین پاور‌بانکی برای ابزارهای بزرگ‌تر مانند تبلت ها، که برای شارژ صحیح به حداقل 2.1 آمپر فعلی نیاز دارند، زیاد کاربردی نیست.
  مورد مهم دیگر این است که بیشتر پاور‌بانک‌ها دارای چندین پورت شارژ با خروجی ولتاژ متفاوت هستند. در چنین شرایطی، بررسی کنید که آیا پاور‌بانک موردنظر، شکاف شارژ برای دستگاه شما را دارد؟
  در غیر این صورت، خرید چنین پاور‌بانکی هیچ فایده‌ای برای شما نخواهد داشت.
 6. دوری از آب:

  البته این مورد فقط مختص پاور‌بانک‌ها نیست، این مورد برای تمام دستگاه‌های الکترونیکی باید رعایت شود. اما خب پاور‌بانک‌ها دستگاه‌های بسیار حساسی هستند که به‌راحتی ممکن است تحت تأثیر آب قرار بگیرند و آسیب جدی به آن وارد شود.
  همچنین اگر پاور‌بانک را در معرض تغییر دمای محیط قرار دهید، رطوبت ایجاد شده باعث آسیب جدی به آن می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، تنها کاری که باید انجام دهید، خرید قاب محافظ پلاستیکی یا چرمی برای پاور‌بانک است. یک محافظ خوب، پاور‌بانک شما را در برابر هر نوع محیط ناهموار ایمن می‌کند و همین باعث افزایش عمر آن می‌شود.

 7. تا زمانی که شارژ پاور‌بانک تمام نشده است، آن را دو بار شارژ نکنید!

  تا زمان تخلیه کامل، پاور‌بانک خود را دوباره شارژ نکنید، با این کار باعث کاهش طول عمر دستگاه می‌شوید.استفاده از پاور‌بانک

 8. از پاور‌بانک خود در گرما و رطوبت زیاد استفاده نکنید:

  زمانی که دمای محیط بالاست اگر از لپ‌تاپ استفاده کنید، سیستم داخلی‌اش خراب می‌شود. به‌این‌علت که خودش از درون هم‌زمان داغ شده است. همین قانون برای پاور‌بانک‌ها نیز کار می‌کند. پاور‌بانک‌ها از باتری‌های لیتیوم-یون یا لیتیوم-پلیمر تشکیل شده‌اند که از سلول‌های داخلی برای ذخیره انرژی استفاده می‌کنند. بنابراین، گرما و درجه حرارت بیش‌ازحد، منجر به انفجار این پاور‌بانک‌ها می‌شود.
  برای نتیجه بهتر و حداقل آسیب ممکن، در منطقه‌ای از پاور‌بانک خود استفاده کنید که هم‌جایی برای تهویه داشته باشد، هم دمای فضا نهایتاً بین 30 الی 50 درجه باشد. همچنین پاور‌بانک را در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید.

 9. به‌طور منظم از آن استفاده کنید.

  اگر می‌خواهید پاور‌بانک شما به بهترین شکل ممکن کار کند، باید به‌طور منظم از آن استفاده کنید. اگر آن را به مدت طولانی بدون استفاده رها کنید، قدرت و توانایی شارژ آن را از بین می‌برید. بنابراین اگر نیازی به آن ندارید، حداقل یک‌بار از آن استفاده و دوباره شارژش کنید، این کار تلاش خوبی برای نگهداری از باتری پاور‌بانک است.

 10. پاور‌بانک را کنار اجسام فلزی نگهداری نکنید!

  با توجه به این‌که پاور‌بانک‌ها درون خود قدرتی برای شارژ ذخیره کرده‌اند و منبعی از جریانات الکترونیکی هستند، ممکن است اتصال آن‌ها با اجسام فلزی خطرات احتمالی زیادی را پیش رو داشته باشد.
  با اینکه برخی دستگاه‌ها دکمه‌ای برای فعال و غیرفعال شدنشان دارند. اما بهتر است پاور‌بانک را در موقعیتی قرار ندهید که ایجاد خطر کند.

 11. بااحتیاط از پاور‌بانک خود استفاده کنید:

  از پاور‌بانک خود طوری مراقبت کنید که نیفتد و ضربه‌ای نخورد. اجسام سنگین را روی آن قرار ندهید. روی آن ننشینید. در کل تا می‌توانید در مقابل ضربه‌های سنگین از آن محافظت کنید.

استفاده از پاوربانک برای لپ تاپ

آیا می توان لپ تاپ را با پاور بانک شارژ کرد؟ پاسخ بله است. در استفاده از پاوربانک برای شارژ لپ تاپ، باید به توان، پورت‌ها و ظرفیت باتری لپ‌تاپ توجه کنید. امکان شارژ لپ تاپ با پاور بانک وجود دارد. با این حال ، این به سازگاری یک پاوربانک و یک لپ تاپ بستگی دارد.

مهم‌ترین نکات نگهداری هنگام استفاده از پاور‌بانک

لپ‌تاپ‌ها دستگاه‌هایی با توان مصرفی بالا هستند. در برخی از مدل‌ها با شارژرهای 105 وات یا حتی 135 وات عرضه می‌شوند. از سوی دیگر، اکثر پاور‌بانک‌ها دارای خروجی برق 5V/2A یا 9V/2A هستند، که حتی به چیزی که لپ‌تاپ مدرن نیاز دارد نزدیک هم نیست. به همین دلیل است که ابتدا باید میزان شارژ لپ تاپ را مشخص کرد.

گروه‌بندی توان‌مصرفی لپ‌تاپ برای شارژ با پاوربانک

یک Lenovo Ideapad معمولی به 135 وات نیاز دارد، مک‌بوک پرو 15 اینچی با توان 87 وات شارژ می‌شود، در حالی که مدل 12 اینچی ممکن است با توان ورودی کمتری، برابر با 29 وات کار کند. بنابراین برای استفاده از پاوربانک برای شارژ هر کدام از این لپ‌تاپ‌ها، به یک پاوربانک با توان خروجی برابر یا بیشتر احتیاج دارید. منبع‌تغذیه کمتر ممکن است دستگاه را شارژ نکند یا با جریان معکوس برق از لپ تاپ به پاوربانک خاتمه یابد و حتی با خالی شدن باتری لپ‌تاپ هم مواجه شوید.

پورت ها و آداپتورهای سازگار

لپ‌تاپ ممکن است دارای تعداد زیادی پورت باشد. اگر لپ‌تاپ دارای پورت شارژ USB-C یا همان Type-C باشد، پاوربانکی که با نرخ خروجی برق مطابقت داشته‌باشد و دارای درگاه خروجی Type-C باشد می تواند آن را شارژ کند. برخی از لپ تاپ که هنوز دارای پورت‌های شارژ اختصاصی هستند نیز می‌توانند با استفاده از پاوربانک و به کمک آداپتورهای مخصوص شارژ شوند. آداپتور به کابل شارژ متصل می‌شود.

اهمیت پورت‌ها در استفاده از پاور بانک برای لپ تاپ

ظرفیت باتری

ظرفیت باتری یک پاور بانک تعیین می‌کند که چند بار یک لپ‌تاپ را شارژ کند. با توجه به اینکه پاور‌بانک‌ها 70 تا 80 درصد ظرفیت خروجی را ارائه می‌دهند. به عبارت ساده تر، برای اینکه شارژ یک‌لپ تاپ 5000 میلی آمپر بر ساعتی 2 بار ممکن شود؛ نیاز به خرید یک پاوربانک 15000 میلی‌آمپری داشته باشید. البته باید در نظر داشته باشید؛ کسی که به طور مداوم از لپ‌تاپ برای کارهای سنگین، مانند بازی یا تولید محتوا استفاده می‌کند، از یک پاوربانک قویتر استفاده کند.

استفاده از پاوربانک برای مودم

یک پاور‌بانک به طور معمول دارای خروجی دی‌سی 5 ولت است که برای شارژ تلفن‌های همراه و سایر ابزارهایی که برای شارژ باتری‌های لیتیوم-یون با ولتاژ اسمی 3.7 ولت نیاز دارند، ایده آل است.

از سوی دیگر مودم‌ها مصرف کنندگان قدرتمندی هستند و معمولاً برای کارکردن به 1 آمپر یا بیشتر جریان و 9 تا 12 ولت منبع تغذیه DC نیاز دارند.

اما راهی در استفاده از پاوربانک برای مودم نیز وجود دارد. می‌توانید از یک دستگاه تبدیل الکترونیکی به نام تقویت کننده DC-DC استفاده کنید. در اصل یک برد مدار کوچک با چند جزء هست، و عملکرد اصلی آن این است که 5 ولت DC دریافت کرده و آن را به 9 تا 12 ولت DC برساند. این تبدیل‌ها به راحتی در eBay یا Amazon و بسیار ارزان در دسترس هستند. اگر به دنبال  استفاده از پاوربانک برای شارژ مودم هستید، می توانید به راحتی از چنین مداری برای تغذیه مودم خود با پاور‌بانک استفاده کنید.

از همین روش در استفاده از پاوربانک برای کارتخوان و هر دستگاه دیگری که با ولتاژ 9 تا 12 ولت کار می‌کند می‌شود بهره جست.

نتیجه

در این مقاله، ما برخی از دلایل اصلی کاهش عمر کلی یک پاور‌بانک را مورد بحث قرار دادیم. علاوه بر این، همچنین راه‌حل‌های قابل‌قبول برای غلبه بر این مشکلات را بررسی کردیم. اقداماتی که گفته شد برای جلوگیری از آسیب رساندن به پاور‌بانک ضروری است و باید به‌طور جدی آن‌ها را رعایت کنید تا طول عمر دستگاه شما افزایش یابد. و در نهایت لوازمی که می‌توان از پاوربانک به عنوان منبع تغذیه آن استفاده کرد را نیز معرفی و توضیح دادیم.

اشتراک گذاری

همیشه تشنه فناوری جدید بوده ام. علاقه ام در خدمات تحت وب خلاصه نمی شود بلکه همیشه در زمینه های مختلف: از شبکه های کامپیوتری, مجازی سازی و سیستم عامل، در زیرساخت های وب گرفته تا برنامه های تحت وب و دست آوردهای جدید رابط کاربری مطالعه دارم. و حالا در سازمان امور مالیاتی شهرستان ساوه کارشناس نرم افزار هستم و همینطور دانسته های خود را در شرکت نت سا به عنوان مدیر فنی بکار می بندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.